Taianomainen huopa

Filtti ry
Metsä / Forest
Avoinna 19.7.2026 saakka.
Galleria Kivipankki

Miten kevyttä ja huokoista, tiivistä ja painavaa huopa voikaan olla, miten se taipuu eri muotoihin; vaatteiksi, installaatioiksi, taideteoksiksi, käyttöesineiksi, oikeastaan mihin vain. Suomen Huopayhdistys Filtin perinteinen kesänäyttely Jämsässä Galleria Kivipankissa on jälleen kerran osoitus huovan ihmeellisyydestä. Filtin huopanäyttely on kuulunut Jämsän kesään jo vuodesta 1999.

Tällä kertaa teemana on Metsä, ja esillä on 24 teosta. Materiaalien monimuotoisuus hurmaa – teoksista voi bongata mm. kalannahkaa, jämsäläistä puuta, silkkiä ja tietenkin monenlaista villaa.

– Teema on inspiroinut monin tavoin, ja oli upeaa miten filttiläiset alkoivat kertoa teosten myötä omasta metsäsuhteestaan, sen merkityksestä. Monelle metsä on rauhoittumisen paikka, joka tarjoaa tilan ajatuksille ja tunteille. Metsässä tunteet pääsevät läpi, kertoo Filtin näyttelykoordinaattori Sirpa Mäntylä.

Saija Lehtonen: Boletus Coloris

Soile Kuurin teoksia.

Kansainvälisyyttä näyttelyyn tuo maailmankuulu japanilainen huopataiteilija Leiko Uchiyama. Hänen sekä Rutsuko Sakatan teokset ovat valloittaneet Kivipankin yläkerran. Leiko ja Rutsuko ovat pitkäaikaisia ystäviä, ja nyt Irlannissa asuva Leiko on saapunut ensimmäistä kertaa Suomeen.

Japanista kotoisin oleva Rutsuko puolestaan on asunut jo pitkään Suomessa. Koti sijaitsee Raaseporissa Fiskarsissa.

– Olen ollut Filtin jäsen vuodesta 1999. Arvostan suuresti suomalaista huopaperinnettä ja käsityötä.

Rutsuko tunnetaan huopataiteestaan laajasti, ja hän onkin opettanut kursseilla ympäri maailmaa. Kivipankin näyttelyn avajaisissa Rutsukolle annettiin Vuoden huovuttaja -arvonimi.  

Sirpa Mäntylä, Tiina Mäki, Rutsuko Sakata ja Leiko Uchiyama Leikon tekemien jakkujen äärellä.

Huopa yhdistää

Rutsuko kertoo, miten japanilaiseen huovuttamiseen liittyy rauhallisuus ja hitaus. Tekemiseen keskitytään ja siihen käytetään kaikki tarvittava aika. Tämä liittyy japanilaiseen kulttuuriin ja mielenmaisemaan laajemminkin.

– Hätäily ei ole hyvästä. Tarkoitus on tehdä huolellisesti ja pyrkiä kestävään lopputulokseen.

Rutsuko on rakentanut teehuoneen Kivipankin yläkertaan.

Nykyään huovutus on Japanissa suosittua, etenkin neulahuovutus, ei niinkään veden ja saippuan kanssa huovuttaminen. Taiteilijaa itseään materiaalissa kiehtoo sen tuntuma, pehmeys ja jopa tuoksu. Tekemisen prosessi on täynnä tunteita.

– Huovuttaessa mukana ovat sydän, aivot, silmät, kädet, ihan koko keho. Opettamisessa on hienoa, kun näkee tämän kaiken, miten alun epäuskosta ja epävarmuudesta kuljetaan oivallukseen ja onnistumiseen. Prosessi on taianomainen, Rutsuko kuvailee.

Rutsukon taidonnäytteitä.

Lisäksi huopa todella yhdistää – ihan konkreettisesti. Villan kuidut yhdistyvät huovaksi, mutta lisäksi se yhdistää ihmisiä. Leiko kertoo, miten huovuttamisen ansiosta hän on matkustanut ympäri maailmaa, ja tavannut valtavasti ihmisiä ja saanut ystäviä.

– Kurssien ja näyttelyjen myötä olen saanut upeita kokemuksia ja kohdannut ihmisiä. Tämä on yhteisö, ja voin rehellisesti sanoa, että jokainen ihminen jonka olen huovan tiimoilta tavannut, on ollut ystävällinen ja mukava. Ja näitä ihmisiä on vuosien varrella ollut todella suuri määrä, joten tämä on aika hämmästyttävää, Leiko kertoo.

Leikon taidonnäytteitä.

Vaikka Leiko ei ole haastattelun hetkellä vielä kauaa ehtinyt olla Suomessa, on maisemat ja luonto tehneet vaikutuksen. Jo pelkästään auton ikkunasta nähtynä metsät ja puut ovat ihastuttaneet.

– Metsä on mielenmaisemani, ja tämä Suomen vihreys on upeaa. Olen kotoisin Hokkaidosta, ja itse asiassa siellä maisemassa on paljon samaa kuin Suomessa. Irlannissa sen sijaan metsät ovat harvinaisempia, Leiko juttelee.

Eija Pirttilahden teos.

Huovan monipuolisuuden pääsee itse kokemaan paitsi Kivipankin näyttelyssä, siihen voi saada tuntumaa myös suunnitteilla olevassa pop up -tapahtumassa, joka järjestettäisiin yhteistyössä Kivipankki ry:n Taide kuuluu kaikille -hankkeen kanssa. Suunnitteilla on heinäkuulle kaikille avoin tapahtuma, jossa pääsee kokeilemaan erirotuisten Suomen lampaiden villaa ja huovuttamista Sirpan ohjauksessa. Kannattaa seurata Kivipankin somea, jossa tapahtumasta kerrotaan lähempänä.

25.6.–19.7.2026
Galleria Kivipankki, Seppolantie 7, Jämsä
Avoinna ti–su klo 12–17, ma suljettu
https://www.kivipankki.fi
Vapaa pääsy – tervetuloa!

Yksityiskohta Merja Laurikainen-Vilmusen teoksesta.

Susanne Breulingin teos.

Piritta Mäkisen teos.

Anne-Mari Ohra-ahon ja Kikka Jelisejeffin teokset.

Leena Aaltion Hermanni, taustalla Tiina Mäen teos.

Yksityiskohta Tiina Mäen teoksesta.

Heidi Halmin teosta.

Yksityiskohta Merja Laurikainen-Vilmusen teoksesta.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.