Paljakan performanssi
Maaninkavaara
Ensi-ilta 5.7.2026 Jämsänkosken Paljakalla
Jämsänkoskella on todennäköisesti Suomen, tai ehkäpä koko maailman, ainoa halkoliiteri-äänikoppi. Klapien keskellä äänipöydän takana on Jon Pettersson, joka vastaa Paljakan performanssin tämän kesän näytelmän Maaninkavaaran äänistä.
Jämsänkoskella sijaitseva teatteri on jo itsessään ainutlaatuinen elämys. Kyseessä on teatterikonkari Reijo Ahosen, tuttavallisemmin Repan, kodin pihamaalla nyt jo kolmatta kesää toimiva Paljakan performanssi.
Ensi-iltansa sunnuntaina 5.7. saava Maaninkavaara on Risto Hakolan ohjaus. Se pohjautuu Miika Nousiaisen samannimiseen romaaniin vuodelta 2009.
– Tätä voisi luonnehtia tragikomediaksi, jossa on mukana huumoria mutta pohjatarina on traaginen. Näytelmä kertoo perhedynamiikasta ja eräänlaisesta addiktiosta, perheen kipupisteistä. Urheilu on vahvasti mukana, mutta se on tavallaan vain kehys, jonka kautta tuodaan esiin erilaisia sävyjä, Risto pohtii.

Huttusen perheen isälle Martille (Repa Ahonen) urheilu on kaikki kaikessa – koko elämä nähdään urheilun, etenkin kestävyysjuoksun kautta. Oma poika, lahjakas juoksija, on kadonnut, ja surun uumenissa teini-ikäinen tytär Heidi (Aino Kuronen) tarjoutuu isänsä valmennettavaksi. Alkaa melkoinen taival, josta ei todellakaan puutu hikeä eikä kyyneliä. Mutta ei siitä myöskään puutu lempeää huumoria, taitavaa sanailua tai kommelluksia.
Repa ja Aino ovat ennenkin näytelleet isää ja tytärtä. J+J Teatterin Mummun saappaassa soi fox -näytelmässä vuonna 2022 oli sama asetelma.
– Luin Riston lähettämän näytelmätekstin, pidin siitä ja aloin saman tien pohtia, että mistä minulle saataisiin tytär. Muistin Ainon, ja kysyin lähtisikö jälleen tyttäreksi. Hyvä että lähti, meidän yhteistyömme on sujunut oikein hyvin, Repa juttelee.


Uusia tuulia Paljakalla
Jämsästä kotoisin oleva 21-vuotias Aino asuu nykyään Lahdessa, jonne muutti opiskelemaan. Lahden Kansanopiston teatterikoulutuksessa vierähti kaksi vuotta. Koulun kautta sai alkunsa Keltainen Teatteri, jossa Aino on mukana.
– Meidän ensimmäinen näytelmämme oli viime syksynä Kärpästen Herra. Tänä syksynä meiltä on tulossa uusi näytelmä nimeltään Sankariainesta, sen ensi-ilta on 21.8. Lahdessa.
Aino uskoo, että tulevaisuuden työt tulevat tavalla tai toisella liittymään teatteriin. Sen tiimoilta on tullut jo tehtyä paljon, niin ohjaamista, lavastusta, puvustusta kuin tuotantoa, mutta selvää on mikä tuntuu kaikista omimmalta.
– Kyllä se on näytteleminen. Tämä on ehdottomasti se mun juttu.


Maaninkavaaran harjoitukset aloitettiin toukokuussa. Ohjaajan sanojen mukaan harjoittelu on sujunut erinomaisesti, ja kokonaisuus hahmottui nopeasti.
– Nämä ovat niin taitavia tekijöitä, ei ole tarvinnut paljoa vuorosanoja tankata. Aino on tuonut uusia tuulia mukanaan, mikä on aina tervetullutta.
Näytelmä ei ole esittäjilleen helppo – tekstiä on valtavasti ja tasoja on useita. Maaninkavaara tarjoaa sopivasti valtavirrasta poikkeavaa kesäteatteria, mutta ei kuitenkaan liian haastavaa tai vaikeatajuista.
– Samaistuttavaa, helposti lähestyttävää teatteria. Ja onhan tämä miljöö jo itsessään elämys, Aino kiteyttää.

Maaninkavaara
Käsikirjoitus: Miika Nousiainen
Dramatisointi: Minna Leino
Ohjaus: Risto Hakola
Äänet: Jon Pettersson
Näyttelijät: Aino Kuronen ja Reijo Ahonen
Esitykset:
Su 5.7. klo 15
Ke 8.7. klo 18
To 9.7. klo 18
Su 12.7. klo 15
Ke 15.7. klo 18
To 16.7. klo 15
Su 19.7. klo 15
Ke 22.7. klo 18
To 23.7. klo 18
Su 26.7. klo 15
Mäkeläntie 21, Jämsänkoski
Liput: 18 € (opiskelija 15 €)
(väliaikakahvioissa: käteinen ja mobilepay)
Varaukset: puh: 040 570 6678











